
Tuner satelitarny do odbioru programów niekodowanych FTA .
Opis zewnętrzny
Jest to jeden z najmniejszych odbiorników satelitarnych dostępnych na naszym rynku . Obudowa w kolorze srebrnym , na płycie czołowej znajduje się wyświetlacz numeru kanału a w czasie czuwania zegara . Kolor wyświetlacza - zielony . Z lewej strony umieszczoną czerwoną diodę LED sygnalizującą włączenie odbiornika , dalej znajdują się przyciski wł/wył oraz zmiany kanałów . Układ klawiszy pilota zdalnego sterowania jest bardzo przejrzysty , w krótkim czasie podstawowe funkcje obługujemy intuicyjnie . Podsumowując - wygląd zewnętrzny odbiornika wzbudza zaufanie , jakość wykonania oraz wzornictwo bardzo podobne do firm europejskich / z wyjątkiem pilota /.

Na tylnej części obudowy znajdują się :2xscart (eurozłącze), 2xchinch (Audio L/R), 1xSPDIF (wyjście cyfrowe audio),1xRS232, wejście sygnału z konwertera "F" oraz gniazdo "F" do podłączenia dodatkowego odbiornika satelitarnego "przelotka " oraz odłączalny przewód zasilający .Niestety nie sprawdzaliśmy działania wyjścia optycznego dzwięku .


Dalej przechodzimy do funkcji wyszukiwania programów . Zaczynamy od wybrania satelity , którego mamy zamiar przeszukać . Mamy do wyboru przeszukiwanie wg. transponderów lub przeszukanie całego satelity . Niestety nie ma możliwości wyszukiwania precyzyjnego wpisując szczegółowe parametry programu . Brak też podziału na programy kodowane i niekodowane , przy odbiorniku FTA jest to poważny mankament , po co zapychać pamięć odbiornika dziesiątkami zbędnych - kodowanych stacji . Szybkość wyszukiwania kanałów niezbyt rewelacyjna ale można powiedzieć w normie .


Odbiornik posiada możliwość wybierania kanałów ulubionych w kiku kategoriach , oraz mozliwość edytowania oraz kasowania kanałów z listy głównej . Porusznie się po tabeli kanałów jest proste z możliwością przeskoku co dziesięć kanałów . Niestety nie działa to nadzwyczaj szybko , jednak w normie .

W czasie oglądania kanału korzystając z funkcji "Info" uzyskujemy informacje o nazwie kanału , satelicie oraz o szczegółowych parametrach sygnału . Po wybraniu nowego kanału wyświetla się skrócona inormacja o parametrach programu .


Dużym zaskoczeniem w odbiorniku są rozbudowane funkcje zegara oraz timera . Zegar posiada możliwość wprowadzenia korekt czasowych dla odpowiednich stref geograficznych . Natomiast timer umożliwia wprowadzenie 10 cykli / zdarzeń włączeń oraz wyłączeń odbiornika . Wypada również wspomnieć o funkcji EPG .

Podsumowanie:
Tani odbiornik do odbioru programów niekodowanych o estetycznej "europejskiej " obudowie zewnętrznej , którego można postawić obok drogich odbiorników telewizyjnych . W czasie testów odbiornik działał bez zarzutów . Pewne niedociągnięcia odbiornika rekompensuje cena , wszak opisujemy jeden z najtańszych odbiorników na rynku .
Dane charakterystyczne :
Cena detaliczna 349 zł.
